Mlade djevojke iz Bosne i Hercegovine programiraju (za) bolji svijet

Grupa srednjoškolki iz Zenice i Tuzle je u toku 2018. godine, nakon osvajanja drugog mjesta na UN Women Hackathonu, napravila prvu on-line platformu koja pruža vršnjačku podršku i informacije o rodno zasnovanom nasilju posebno namijenjenu mladim djevojkama – www.nisisama.ba. Stranica sadrži kvizove, vijesti i blogove, i bit će promovisana u medijima, kao i kroz posjete srednjim školama. Članica tima Nedžla Karalić, 15 godina, kaže: „Cilj nam je podići svijest među našim vršnjacima i inicirati promjene u našem društvu. Naporno smo radile da bismo dobile najbolji mogući rezultat“. Nekoliko djevojaka iz ovog tima prethodno su prošle #PostaniITGirl treninge i stekle osnovno znanje programiranja.

Osnaživanje mladih u cilju pokretanja promjena u velikoj mjeri zavisi od prevazilaženja rodno zasnovanog jaza u digitalnom svijetu. Iako je u Bosni i Hercegovini broj djevojčica sada veći od broja dječaka kad je u pitanju tercijarno obrazovanje, ipak tri puta više muškaraca studira u područjima vezanim za tehnologiju. Tri UN agencije, UNDP, UNICEF i UN Women, podržavaju  IT Girls inicijativu kako bi ohrabrili djevojčice da istražuju karijere u informaciono-komunikacijskom sektoru.

Oko 380 djevojaka i mladih žena je do sada učestvovalo u izazovima i takmičenjima iz kodiranja. U 2018. godini, u okviru crowdfunding kampanje koju smo radili sa Udruženjem Bit Alijansa, podržano je održavanje deset praktičnih Arduino radionica za djevojčice u osnovnim školama, koje pokrivaju različite STEM oblasti (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Takmičenje u mobilnim aplikacijama u cilju obilježavanja Međunarodnog dana djevojčica u Informaciono-Komunikacijskim Tehnologijama (IKT) 2018. je okupilo 80 djevojaka i mladih žena sa sedam različitih lokacija. Dva tima su razvijala aplikacije. Jedna aplikacija, koja je dostupna i na Google Play-u, ohrabruje devojke da nauče više o nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici. Druga aplikacija upravlja električnim uređajima u cilju štednje energije.

 

„Napokon imam nadu za nas, mlade ljude, a posebno djevojke, koje žele nešto promijeniti“, kaže Jasmina Zahirović, 18 godina, iz Tuzle, članica tima koji je osmislio energetsku aplikaciju. “Dokazali smo da djevojčice zaista mogu kodirati i mogu biti jednako dobre u razvoju aplikacija i gadget-a kao i dječaci. Nastavićemo da ostvarujemo svoje snove i da koristimo IT kako bismo napravili promjenu u našem društvu”.

 

Na Međunarodni dan žena slavimo dostignuća ovih i mnogih drugih djevojaka i žena koje omogućavaju bolji svijet za sve.

Search
IZDVOJENE VIJESTI