Šta je IT Girls

IT Girls je zajednička inicijativa UNDP-a, UNICEF-a i UN WOMEN-a, izvorno nastala 2015. godine kao volonterska inicijativa koju je inspirisao UN-ov interni inovacijski izazov u kojem su učestvovale mlade djevojke zaposlenice. Od 2015. godine, od poduhvata koji se isključivo oslanjao na volonterski žar, IT Girls su prerasle u inicijativu bogatu resursima koja donosi planirane i strukturirane intervencije.

Glavni cilj ove inicijative jeste popuniti digitalni rodni jaz, promovisati jednake prilike za djevojčice i dječake u obrazovanju i pristupu tehnologiji te njegovati rodnu jednakost na tržištu, radnom okruženju i zajednici.

U sve digitaliziranijem svijetu u kojem živimo, specifični ciljevi IT Girls inicijative su:

1.

Povećati znanje djevojaka i djevojčica i njihovu osviještenost o tome koliko je važno biti uključen u područje informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT).

2.

Povećati njihovu konkurentnost i digitalnu pismenost, te ih tako osnažiti i ojačati im otpornost na eksploataciju, zlostavljanje i rizike, a istovremeno izgraditi jaču, stručniju i opremljeniju radnu snagu u BiH.

IT Girls inicijativa počiva na tri stuba koja predstavljaju odvojene, a opet komplementarne grupe intervencija koje vode do ispunjavanja ciljeva:

Stub 1

visokokvalitetne digitalne vještine za djevojčice i djevojke

Stub 2

stručna obuka, zaposlenje i standardi radnog mjesta u sferi upravljanja ljudskim resursima

Stub 3

zagovaranje i izgradnja samopouzdanja za djevojke i djevojčice

IT Girls inicijativa je rodno-transformacijska inicijativa koja djevojčicama daje prilike da uče o IT područjima od osnovnog do fakultetskog obrazovanja i olakšava im pristup na tržište rada i to tako što sarađuje sa IT sektorom da promoviše rodnu jednakost i osnaživanje žena u radnom okruženju. IT Girls radi od 2016. godine na ohrabrivanju djevojčica i djevojaka da uđu i karijerno napreduju u IKT sektoru.
IT Girls su osnažile više od 2000 djevojčica i djevojaka zahvaljujući novim vještinama, znanju, prilikama za umrežavanje i mentorstvo.
Uz više od 15 000 američkih dolara prikupljenih tokom prve kampanje prikupljanja novčanih sredstava, kojom je koordinirao UN u BiH, ova inicijativa je uspjela opremiti 10 osnovnih škola Arduino opremom i priručnicima za IT Girls klubove, a što je rezultiralo uvođenjem ekskluzivnog načina učenja o STEM-u.
IT Girls su se udružile sa 7 ministarstava obrazovanja iz oba entiteta i Odjelom za obrazovanje Brčko distrikta u 22 osnovne i 28 srednjih škola širom zemlje.
Više od 400 djevojčica u ovim školama učestvuje u IT Girls klubovima kao vannastavnim aktivnostima.

IT Girls su razvile nastavne planove i programe i provele 19 #PostaniITGirl obuka uživo i online za 200 djevojčica koje su fokusirane na razvijanje svojih programerskih i poslovnih vještina.

IT Girls su razvile i testirale ekskluzivni IT Girls Mentorski program – 30 mladih žena učenica i 29 žena mentorica je finaliziralo dva ciklusa mentorstva, nakon kojih su učenice prijavile veće samopouzdanje i bolje IT i meke vještine; 117 djevojčica i djevojaka iz 20 različitih bosanskohercegovačkih zajednica učestvovalo je u mentorskoj obuci o vještinama komunikacije i prezentacije, upravljanju vremenom, odabiru karijere, pisanju CV-a i motivacijskog pisma te sigurnosti na društvenim mrežama i internetu.
IT Girls se udružio sa BIT Alijansom (vodećim udruženjem IT kompanija u BiH) u provođenju Principa za osnaživanje žena (eng. WEP). Deset (10) kompanija je razvilo konkretne akcijske planove za uvrštavanje WEP-ova u svoje organizacijske kontekste, a osam (8) kompanija su postale potpisnice WEP-a.
Uspostavljena je prva Mreža žena u tehnološkoj industriji u zemlji.
IT Girls je obuhvatila djevojčice i djevojke u više od 30 bosanskohercegovačkih zajednica (putem aktivnosti uživo i online).
IT Girls je ostvarila saradnju sa više od 60 vanjskih partnera.

Naš tim

Savjetodavni odbor:

  • Rownak Khan
  • David Saunders
  • Stephen Kinloch Pichat

Stručni tim:

  • Zerina Mandžo
  • Arijana Drinić
  • Ena Kosanović
  • Amila Madžak

Ideja za IT Girls je ponikla od:

  • Erma Mulabdić
  • Aleksandra Kuljanin
  • Armina Fazlić
  • Maja Hadžiselimović
  • Lamija Landžo
  • Jeremy Wetterwald
  • Sophie Krauchi
  • Tanja Madžarević

Kontakt