Inžinjerka telekomunikacija, Leila Hadžić iz Tuzle je predsjednica i suosnivačica naučno – umjetničkog udruženja „Laboratorium“, koje fokus stavlja na rad sa djecom u STEM oblasti.
Sa Leilom smo razgovarali o ulozi djevojčica i djevojaka u IT svijetu, te da li se nešto promijenilo od onda kada je ona počinjala do danas.
„Dok sam studirala, ima tome već vremena, zapravo je bilo dosta djevojaka, pogotovo na telekomunikacijama i, nećete vjerovati, bile su sve bolje od momaka. Ono što možda koči djevojke, ne samo u IT-u nego i u svim drugim oblastima, jeste samopouzdanje koje nemaju još uvijek izgrađeno. Zato su ovakvi projekti, kao što rade IT Girls, jako bitni da se od malih nogu djevojčicama i djevojkama usadi osjećaj vrijednosti da mogu doprinijeti nešto i u IT svijetu, a ne samo dječaci.“
Leila smatra da je za IT struku važno imati samopouzdanje i kompetencije, te da se prepoznavanjem kompetencija i čitava slika žene u IT-u mijenja. Zapravo, smatra Leila, žene u IT svijetu nisu novost i izazov, nego prednost, a ono što IT izdvaja u ovom smislu jeste njegova popularnost.
Leila također navodi da je IT trenutno interesantan i zbog velikog broja radnih mjesta koja se otvaraju: „Mislim da je IT trenutno najzastupljenija profesija, ta neka ciljana profesija, pogotovo u Bosni i Hercegovini gdje je toliko nezaposlenih mladih ljudi. IT je ipak nekako sektor koji drži najveću stopu zaposlenosti, koliko ja vidim.“
Kao jedna od predavačica na radionicama robotike u Muzeju ratnog djetinjstva, Leila je imala priliku raditi s dječacima i djevojčicama u dobi 10- 12 godina.
„Mene stvarno raduje to što su na ovoj radionici velika većina djevojke, jer u Tuzli smo imali slučaj da su na robotici mahom dječaci. Tako da mislim da se stanje već polako mijenja, nisam baš upućena kakvo je stanje u plaćanju žena iz IT-a u Bosni i Hercegovini. Da li se razlikuju plate između muških i ženskih zaposlenika. Međutim, mislim da, što se tiče kompetencija samih žena u IT-u, da pariraju svojim muškim kolegama.“