IT Girls klubovi

Nakon oživljavanja IT Girls inicijative, ideja njenog uvođenja u škole je evoluirala. Nakon konsultacija sa kantonalnim ministarstvima obrazovanja, ova inicijativa je u 2019. godini uspostavila institucionalna partnerstva sa 10 škola u kojima su uvedene vannastavne aktivnosti IT Girls klubova. Također su organizovane i obuke za nastavnike nominirane od strane ministarstava obrazovanja. Svaka škola je dobila 10 Arduino elektronskih setova, a IT Girls su kreirale priručnike za nastavnike o tome kako koristiti ove setove na nastavi. Inicijativa se od prvih 10 škola i 10 IT Girls klubova proširila na cijelu zemlju i sad je prisutna u oba entiteta i Brčko distriktu, ukupno 22 osnovne i 28 srednjih škola, i obuhvatila više od 400 djevojčica i 100 dječaka kroz formalno obrazovanje te 100 nastavnika kroz obuku. Inicijativa se nastavlja širiti na dodatne škole i kontinuirano proizvodi dodatne resurse za učenje i za nastavni kadar i učenike.

IT Girls klubovi

KLJUČ

Osnovne škole:

OŠ Ključ

CAZIN

Osnovne škole:

OŠ "Cazin II"

ODŽAK

Osnovne škole:

OŠ" "Vladimir Nazor"

OŠ "Fra Ilija Starčević" - Tolisa

Srednje škole:

Srednja škola Pere Zečević

ORAŠJE

Srednje škole:

Školski centar fra Martina Nedića

2. Srednja strukovna škola Orašje

BRČKO

Osnovne škole:

JU Deseta osnovna škola - Bijela

JU Prva osnovna škola

Srednje škole:

JU Gimnazija „Vaso Pelagić“

JU Ekonomska škola Brčko

GRAČANICA

Srednje škole:

JU Gimnazija “Dr. Mustafa Kamarić”

TUZLA

Osnovne škole:

OŠ "Mejdan"

Srednje škole:

JU Gimnazija “Meša Selimović”

ŽIVINICE

Srednje škole:

JU Gimnazija Živinice 

 
VOGOŠĆA

Osnovne škole:

OŠ "Mirsad Prnjavorac"

GORAŽDE

Srednje škole:

JU Mješovita srednja škola

„Enver Pozderović“

JU Srednja tehnička škola

„Hasib Hadžović“

JU Srednja stručna škola

„Džemal Bijedić“

 
SARAJEVO

Osnovne škole:

OŠ "Behaudin Selmanović"

Srednje škole:

Druga gimnazija Sarajevo

ILIDŽA

Srednje škole:

JU Četvrta gimnazija Ilidža

JABLANICA

Osnovne škole:

OŠ "Suljo Čilić"

 

POSUŠJE

Srednje škole:

Gimnazija fra Grge Martića

GRUDE

Osnovne škole:

OŠ "Fra Stipan Vrljić" - Sovići

 
ŠIROKI BRIJEG

Srednje škole:

Gimnazija fra Dominika Mandića

MOSTAR

Osnovne škole:

OŠ "Mustafa Ejubović - Šejh Jujo"

LJUBUŠKI

Srednje škole:

Gimnazija Ljubuški 

IT Girls klubovi rade sa Arduino setovima, a nastavnice i nastavnici su obučeni za njihovo korištenje. Arduino je platforma za učenje o elektronici i programiranju, a sastoji se iz Arduino mikrokontrolera, Arduino razvojnog okruženja i Arduino programskog jezika.

Obuke o obnavljanju znanja za nastavni kadar se redovno održavaju, a za njega i djevojčice su istovremeno dostupne i videoobuke. Tokom čitave godine se nastavnicima i nastavnicama pruža podrška u formiranju IT Girls klubova i podučavanju u klubovima.

Priručnici za nastavnike i nastavnice angažirane u IT Girls klubovima su kreirali profesorice i profesori informatike i elektronike koji su detaljno pojasnili upotrebu Arduino setova na nastavi, te prikazali razne vježbe i projekte koje nastavnice i nastavnici, te učenice i učenici mogu uraditi u učionicama.

Trenutno su u opticaju dva priručnika za osnovne i srednje škole, koji pokrivaju različite nivoe programiranja i elektronike.

Inicijativa je kreirala i 2 priručnika za rodno osjetljivu nastavnu metodologiju, jedan za nastavnike/ice i jedan za edukatore/ice.

 Obuka za rodno osjetljivo podučavanje je postala integrisani dio obuke za nastavnike/ice i edukatore/ice kako bi se osigurale jednake prilike i pravičan pristup za djevojčice i dječake te izbjegli stereotipni sadržaj u udžbenicima i rodno neosjetljiva nastavna metodologija. Priručnik o rodno osjetljivim nastavnim metodama su razvili različiti univerzitetski profesori i profesorice koji su analizirali udžbenike za nekoliko STEAM predmeta i kreirali preporuke za nastavnice i nastavnike.

Ako djevojčice imaju pristup znanju i vještinama, onda su osnažene da krenu putem obrazovanja i građenja karijere u IT i/ili STEM područjima. Aktuelne metode podučavanja, procjene i ocjenjivanja u bosanskohercegovačkim školama ne odgovaraju u potpunosti zahtjevima modernog društva, a nastavni kadar nema dostatne kompetencije da podučava informatiku na višem nivou. IT Girls obučavaju nastavnike za programiranje i elektroniku kako bi djevojčice stekle vještine koje im kasnije olakšavaju prelazak iz obrazovnog sistema na tržište rada. Direktna saradnja sa ministarstvima obrazovanja u BiH i školama omogućila je uspostavljanje vannastavnih aktivnosti u školama koje nude opcije za naprednije časove informatike. Ti časovi se lakše prilagođavaju promjenama u tehnologiji i industriji, a istovremeno se nude u formalnom obrazovnom sistemu. Nastavnice i nastavnici su ključ i u smislu sticanja vještina kod djevojčica, ali i u smislu eliminacije rodne pristrasnosti na nastavi i primjeni rodno osjetljive nastavne metodologije.

Prema riječima nastavnika i drugih interesnih strana, IT Girls klubovi predstavljaju prosvjetljivačko iskustvo za učenike i uvid u svijet širokih mogućnosti i primjene naprednih digitalnih vještina. Djevojčice su se pridružile IT Girls klubovima jer su željele naučiti programirati, jer su zainteresovane za IT i jer žele raditi u IT srodnim područjima. U smislu direktnog uticaja, iako se to ne može pripisati samo IT Girls inicijativi, povećan je broj djevojčica koje su angažovane u robotičkim klubovima u svojim školama (tamo gdje takvi klubovi postoje), a kako su same rekle na osnovu svog učešća u IT Girls aktivnostima, većina ih razmišlja o nastavku obrazovanja u STEM područjima, posebno u IT-u.
Tokom 2022. godine 11 novih master edukatora i edukatorica (ukupno 13 njih) je bilo educirano o naprednoj upotrebi Arduino setova i rodno osjetljivim nastavnim metodama. Ovi su se edukatori pripremili da vode obuku nastavnika i pomognu im u organizaciji IT Girls klubova u svojim školama.
U 2022. godini održane su ukupno 4 obuke za nastavnice i nastavnike (2 početne, 2 za obnovu znanja) i 4 obuke za rodno osjetljive nastavne metode, a obuhvatile su ukupno 101 nastavnika i nastavnica iz 28 osnovnih i srednjih škola u Federaciji BiH i Brčko distriktu obučenih za Arduino metodologiju i 52 za rodno osjetljive nastavne metode. Ovi nastavnici i nastavnice su formirali IT Girls klubove u svojim školama (ukupno 27 IT Girls klubova).
Kreirano je deset novih Arduino videouputstava za srednjoškolce i srednjoškolke zasnovanih na Arduino priručniku za srednje škole i Arduino projektnoj knjizi. Uz ove, kreirano je 6 novih videouputstava (4 animirana, 2 snimljena) o osnovama elektronike i programiranja.

Laboratorium, partner za provedbu projekta IT Girls inicijative, posjetio je ukupno 20 IT Girls kluba u školama u Federaciji BiH i Brčko distriktu, snimao aktivnosti u klubovima kao i mišljenja i emocije učenica i učenika, kao nastavnica i nastavnika koji rade na Arduino setovima.

Brendirani promotivni materijal IT Girls inicijative (majice, rokovnici, naljepnice, posteri, kutije za Arduino setove) podijeljen je u 28 osnovnih i srednjih škola u Federaciji BiH i Brčko distriktu, a štampani Arduino priručnici i priručnici za rodno osjetljive nastavne metode dostavljeni su u 50 osnovnih i srednjih škola širom BiH.
IT Girls inicijativa je preko svog partnera Laboratoriuma podržala i događaj koji su organizovale dvije srednje škole u Tuzlanskom kantonu za djevojčice na Dan informacijskih i komunikacijskih tehnologija (28. 4. 2022.), kao i obilježavanje Međunarodnog dana žena tako što su se učesnice Inicijative pojavile kao gošće na državnim i regionalnim TV emisijama i promovisale svoj rad kroz ovu inicijativu i IT Girls klubove.

Partner na provedbi projekta “IT Girls dolaze u vaše škole”:
Naučno-umjetničko udruženje “Laboratorium” Tuzla.