Hena Klarić

Od kodiranih poruka sa prijateljicama do online radija

Hena Klarić je devetnaestogodišnjakinja koja je počela da se bavi informacijskim tehnologijama od svoje sedamnaeste godine.

Na naše pitanje, čime se trenutno bavi, odgovara kratko: „Programiranjem“. A počela je sasvim slučajno. U srednjoj školi, napravila je program koji enkriptuje slova kako bi mogla komunicirati sa ljudima, a da neko drugi ne može otkriti sadržaj poruke.

Piše: Haris Dedović

Član porodice koji se također bavi programiranjem je primjetio njen talenat za matematiku, te je pozvao da dođe u njegovu firmu da napravi prve korake u praksi.

„Prvo sam počela sa takozvanim ‘back end’ programiranjem u kojem je fokus na tome kako napraviti podlogu da nešto može da funkcioniše u programskom smislu. Radila sam na algoritmima.“

„Onda sam uvidjela da mi mnogo bolje ide nešto što je vidljivo tako što sam počela praviti stranicu za sebe. Do tada sam radila samo neke manje izmjene i uređivanja na nekim drugim stvarima. Krenula sam od nule. Tako da ću se sada bazirati na takozvani ‘front end’ i razvoj web stranica.“

Studentica je prve godine Prirodno matematičkog fakulteta u Sarajevu, te je za potrebe fakulteta razvila i program koji kalkuliše sa ekspresijama matematičke logike.

„To su zadaci sa pet različitih varijabli koji se rješavaju tako što se naslućuje šta bi bilo tačno, a šta netačno ili bi se pisala tabela od 32 reda. Da bi se izbjeglo pisanje te tabele, ja sam odlučila da napravim software koji će računati za mene, tj. ispisivati tu tabelu.“

Kako se bavila i radio novinarstvom na EFM studentskom radiju, Hena je odlučila da pokuša napraviti sopstveni online radio.

„Radio još uvijek nije aktivan, ali moći ćete ga slušati na radiozijan.eu.pn. Mada tu nije bilo nikakve veze sa programiranjem. Samo sam morala napraviti web stranciu. Htjela sam da to uradim sama bez ičije pomoći. Dobro, osim možda Googlea (smijeh). To mi je najveća preokupacija u ovom trenutku.“

Njeno mišljenje o formalnom obrazovanju je da je ono bitno, ali samo ukoliko uz njega ide praksa, ali da je veliki problem manjak praktičnog rada na većini drugih bh. fakulteta. Spram toga, planira da upiše Fakultet informacijskih tehnologija u Mostaru (FIT), za koji kaže da da je koliko-toliko unaprjeđeniji u tom smislu, te nastavi sa svojim obrazovanjem kroz praksu.

O strahu od onoga čime se bavi, Hena kaže se pribojava globalnog projekta „pametnih gradova“ gdje će sve biti spojeno na mrežu – od kućnih aparata do svih gradskih usluga, parkinga, saobraćaja i tako dalje.

„To bi bilo jako funkcionalno kao što je funkcionalan cijeli Internet, međutim, onda se može desiti da se neko naljuti na vas, hakuje vam frižider i pokvari mlijeko (smijeh). Šalu na stranu, na takvim projektima će se morati posebna pažnja posvetiti sigurnosti i bezbjednosti.“