Melina Lutvica

Klijente ne zanima jesam li muško ili žensko, oni žele proizvod

Melina Lutvica radi u Authority Partners-u. Kako sama kaže, nije oduvijek znala da će se baviti programiranjem: „Imala sam razne faze – kuharica, dizajnerica, ali kad sam se trebala odlučiti za fakultet, znala sam da to mora biti vezano za matematiku. Matematika mi je uvijek išla, voljela sam da rješavam zagonetke i križaljke, bilo je logično da ću upisati neki inžinjerski smjer. Ispočetka sam se kolebala i nisam znala je li to za mene, ali kad sam malo bolje upoznala osnove programiranja, shvatila sam da je to to.“

Kada je počela raditi, trebao joj je čitav dan da shvati šta želi napraviti i kako napisati kod da to funkcioniše. Naglašava da se trudila da što više toga nauči, da izvrši zadatke i dostavi rješenje. Melina danas vodi tim od 60 ljudi: „Pratim cijeli proces, pokušavajući da ga olakšam članovima tima. Pokušavamo zajedno biti što efikasniji. Posao je vrlo dinamičan, zna biti zahtjevno. Kad radiš sa softwerom, lako je jer je odgovornost individualna i ponašanje je predvidljivo, determinirano, ali s ljudima nije tako, svaki dan učim i o sebi i o drugima ljudima“, kaže Melina kroz smijeh.

Melina je završila Elektrotehnički fakultet. Kaže da se nakon završenog fakulteta otvara svijet različitih mogućnosti, poput testiranja softwarea, osiguranja kvalitete (Quality Assurance) ili rada sa hardwareom, međutim smatra da 80 – 90 % osoba koje završe usmjerenje za IT sektor, završe programirajući jer je potražnja za kadrom najveća: „Možete programirati aplikacije za mašine, igrice, operativne sisteme, mobilne aplikacije. Sve je to jako izazovno i zabavno.“

Njena okolina je bila ponosna na nju kada je upisala informatiku, a roditelji njenog sadašnjeg supruga su bili pozitivno iznenađeni što se bavi upravo programiranjem jer su, kako kaže, žene ranije bile manje zastupljene u inžinjerskim vodama. Negativnih iskustava nije imala, a kako kaže, ne smatra da je programiranje posao koji treba označavati sa „muški“ ili „ženski“: „Svako ko logički razmišlja može da radi ovaj posao. Nema razloga da se razdvaja. Na kraju krajeva, klijente ne zanima kojeg smo roda i spola, sve dok je proizvod isporučen na vrijeme i ispunjava uslove.“

Programiranje i kuhanje imaju zajedničku stvar – svaki je početak težak

„Na početku sve što kreneš raditi, nekad ti ne ide. Meni je tako i sa kuhanjem!“, kaže Melina kroz smijeh odgovarajući na pitanje je li programiranje teško, te dodaje: „Što više učiš o tome, postaje lakše, jer vidiš neki rezultat. Ja i  dan danas nađem nešto što ne zna, tako da gotovo svakodnevno učim nove stvari.“

Njoj logičko razmišljanje i computer thinking pomažu i u svakodnevnici prilikom rješavanja problema: “Struktuiram stvari sama sebi, razložim ih, pa dođem do suštine. Tako je lakše rješiti konflikte i životne probleme, jer preciznije razmišljaš!“

Authority Partners radi sa tržištem izvan Bosne i Hercegovine. Melina kaže da upravo to vidi kao prednost njenog posla: „Izvozimo našu pamet u svijet. Zbog toga nekad naše vrijeme trpi. Ali putovanja su prednost, jer često imamo priliku posjetiti druge zemlje. Naš posao nije vezan za jednu lokaciju. Mogu raditi sa plaže, iz kancelarije, samo je bitno da imam kompjuter i internet konekciju.“

Iako mnogi mladi ljudi koji završe informacione tehnologije, sanjaju o odlasku iz BiH, Melina nema takav plan: „Vidim sebe kao nekoga ko može da pomogne u izgradnji ove zemlje. Okružena sam ljudima koje volim i koji me čine sretnom, i na kraju dana to je ono što mi je najvažnije.“

Za kraj razgovora, Melina poručuje svim mladim ljudima da uče i rade: „Trudite se da uspijete u onome što volite. OK je ne biti zainteresovana za IT, ali je bitno učiti i razvijati svoje vještine.“